14 окт. Аюрведична грижа за гърдите
Всеки октомври от 1985 г. насам страните по света отбелязват месеца за борба с рака на гърдата, разпространявайки информация за превенция, тестване и лечение. Според Световната здравна организация (СЗО) ракът на гърдата е „най-често срещаният рак при жените по света“. За съжаление, вместо нивото на заболеваемост да намалява, фондацията за изследване на рака на гърдата съобщава за покачване с 20% от 2008 г. насам.
Замърсяването на околната среда, използването на толкова пластмаса в ежедневието, бедната на хранителни вещества диета и заседналият начин на живот са основните предпоставки за дисбаланси на здравето. В крайна сметка те се акумулират и проявяват като заболявания, в това число рак на гърдата.
Това ни вдъхнови да ви разкажем за Аюрведичния поглед към здравето на гърдите и някои съвети за лична грижа, споделени от нашия аюрведичен масажист-терапевт Веселка Костадинова.
Гърдите са не просто изящен израз на женствеността, но и много деликатна и чувствителна част от женското тяло. Те символизират нашата първична нужда от майчина любов, подкрепа, сигурност, грижа и храна, тъй като тяхната функция като орган е да отдават. Гърдите преминават през толкова много промени през етапите от развитието на жената. Близостта им до сърдечния център (Анахата), свързан с нашата емоционалност, също ги прави изключително уязвима част. Затова е важно всяка жена да бъде осведомена какви грижи би могла да полага за своите гърди.
За да разберем есенцията на тази грижа е необходимо да знаем анатомията на гърдата. Женските гърди имат сложна структура, но основно се състоят от мастна, съединителна тъкан, млечна жлезиста тъкан и изключително много лимфни окончания. Лимфата е телесна течност, движена от лимфната система. В областта на гърдите се намират множество лимфни съдове, които имат съществена функция за отвеждането на токсините, натрупващи се в мастната тъкан. Важни лимфни възли се намират под мишниците и в горната част на гърдите. Те участват във филтрирането на вредни вещества и съдържат важни имунни клетки, които се борят с патогените в телата ни.
От гледна точка на Аюрведа, тъй като лимфата е телесна течност, тя е част от rasa dhatu. В Аюрведа всички телесни течности като лимфа, плазма, кръв и кърма се съдържат в rasa dhatu, докато мастната тъкан в тялото се нарича medas dhatu. Древната Аюрведична медицина твърди, че здравето на гърдите до голяма степен се определя от състоянието на нашите телесни тъкани, особено лимфата и мастната тъкан, както и от лекотата, с която лимфата може да тече без препятствия. Раса дхату управлява епидермалния слой, менструалния поток и лактацията.
Аюрведа набляга на превантивната грижа. Нашият терапевт Веселка споделя някои прости съвети и практики, които лесно можем да включим в ежедневието си, за да дадем на гърдите си допълнително нежна любяща грижа.
ЕЖЕДНЕВНИ РИТУАЛИ ЗА ЗДРАВЕ НА ГЪРДИТЕ
1) Един от най-древните и любящи ритуали за грижа на гърдите е масажът.
Аюрведа препоръчва ежедневно извършване на Абхянга – самомасаж с чисти, органични, инфузирани с билки масла на растителна основа, за подхранване и пречистване на лимфата. Това успокоява вата доша в нервната система и поддържа кожата гладка, хидратирана и здрава. (Типът вата отразява качествата на въздуха и етера в нашето тяло. Когато вата е извън баланс в даден човек, тенденцията е към излишно движение в тялото и ума. Това може да доведе до безпокойство, претоварване, безсъние и страх.)
Масажът на гърдите:
- освобождава застоя и облекчава болката от подутите лимфни възли в тази област
- стимулира притока на кръв към млечните жлези. Кръвообращението е важно в областта на гърдите, тъй като е доказано, че освобождава хормона окситоцин, чиято липса води до депресия.
- чрез него се стимулират и фините марма точки (жизнени енергийни центрове), които често се блокират поради неравномерно движение на прана, тревожност, стрес, разочарование, мъка или всяка друга форма на емоционално потискане.
2) Редовна детоксикация
3) Движение
4) Хидратация
5) Аюрведична билкова подкрепа
6) Чиста козметика, щадяща околната среда
7) Не на сутиените с банели
8) Пълноценна храна
Гръдната тъкан се състои предимно от мазнини, а тъй като много токсини и пестициди са липофилни, те лесно се абсорбират и блокират в гърдите. Няколко тежки метала като полихлорирани бифенили и ДДТ са открити в кърмата, заедно с BPA, които се срещат в пластмасите и органохлорните съединения в пестицидите. Важно е да избягваме продукти с тези химикали и да ядем по възможност чисти органични продукти, за да предотвратим замърсяването на гръдната тъкан.
10) Прием на йод
Той е мощен антиоксидант и е от решаващо значение за структурата и функцията на гръдната тъкан. Най-много йод се използва от щитовидната жлеза, последвана от яйчниците и гърдите. Само когато щитовидната жлеза е наситена с йод, той може да се използва от останалата част от тялото. Това е изключително важен минерал за женското здраве и при дефицит може да причини редица здравословни проблеми, особено с репродуктивната система. Най-добрите източници на йод са морските водорасли. Комбу имат най-високо средно съдържание на йод 2523,5 mg/kg, следвани от уакаме (139,7 mg/kg) и нори (36,9 mg/kg).
11) Потене
Потенето е естествен процес, чрез който тялото ни се освобождава от токсините, благодарение на потните жлези. Телесната миризма обикновено е сигнал за наличието на повече токсини или ама (според Аюрведа). За да предотвратим натрупването на ама е важно как се храним. А за да подпомогнем процеса на изпотяване (освобождаване на ама), редовното посещение на парна баня или сауна би било чудесно идея.
Здравето на гърдите не се определя само от физическото тяло, но и от това как усвояваме и трансформираме емоционалните и физически травми през целия ни живот. От холистична гледна точка, здравето на гърдите е свързано и със здравето и радостта в сърцата ни. Когато изпитваме стрес, болка, загуба или сме прекалено критични, това също се отразява на здравето на гърдите и качеството на гръдната тъкан може да се измени.