30 апр. Какво ни дава времето, прекарано в тъмнина?
Кога за последно се разхождахте след залез слънце далеч от светлините на града?
В свят, където светлинното замърсяване е почти навсякъде, рядко имаме възможност да усетим естествената тъмнина на нощта. Времето, което прекарваме пред екрани и заобиколени от изкусветно остветление, когато навън е тъмно, може да обърка циркадния ритъм на телата ни. Това води до промени в здравословните нива на хормона мелатонин, който регулира съня. Но освен по-добър сън (което въобще не е малко!), времето, което прекарваме на тъмно, може да има и други ползи за телата и мозъците ни.
Според изследванията след 30 минути в условия на притъмнено осветление очите ни превключват от режим на фокус към такъв на по-голяма обща чувствителност към цялото пространство. Това ни помага да установяваме признаци за движение около нас, тъй като на клетъчно ниво колбичките в очте ни са отстъпили главната роля на пръчиците, а те са по-сензитивни към движещите се обекти. Зениците ни се разширяват и започваме да обработваме информация от цялата периферия.
По време на адаптацията на тъмно започваме да усещаме много по-ясно всичките си сетива, защото разчитаме на тях за оцеляване. Това събужда невронни пътеки в мозъка, които в днешно време не използваме често, или създава съвсем нови. Сам по себе си този процес провокира развиването на по-голяма невропластичност на мозъка. Изследване от 2020 г., направено в Университета в Рочестър (САЩ), директно свързва преживяванията, които стимулират невропластичността на мозъка, с намаляване на риска от деменция и други когнитивни проблеми, които настъпват с напредването на възрастта.
Когато останем в тъмно и същевременно защитено пространство, автоматично включилото се панорамно зрение в комбинация с усещане за сигурност в тялото, помагат на нервната ни система да се отпусне истински. Затова обичаме да медитираме и да си почиваме в притъмнени помещения и свързваме усещането за уют точно с естествената реакция на телата ни да се отпуснат в такава среда.
Как можем да създадем условия за адаптация на тъмно в живота си по-често?
Ако предпочитаме да не напускаме градската среда (или нямаме възможност за това достатъчно често), можем да адаптираме телата си към тъмнина с:
- флотация
- вечеря на тъмно
- сетивен лабиринт
- затъмняващи завеси вкъщи и осъзнато будно време далеч от устройства в притъмнена светлина
Когато имате възможност да излезете извън града, насладете се на разходка сред природата след залез. Подобно приключение може да ви помогне отново да се сприятелите с тъмнината – хем усилвате сетивата си, хем стимулирате невропластичност, хем преодолявате страхове, което ви свързва с вътрешната ви сила и устойчивост.
Международната Асоциация за тъмно небе (the International Dark Sky Association) е започнала да сертифицира с надеждата да опази места по света, където няма светлинно замърсяване нощем. Замислете се какво ви дава тъмнината – истинската, естествена тъмнина, с която телата ни са свикнали от милиони години – как можете да я преживявате по-често и да я опазвате в собствения си живот.
Източник: